Kłopoty psychiczne nie są rzadkością

Spore problemy psychiczne będą dotykały coraz większą ilość osób także w Polsce. Dowodem jest choroba dwubiegunowa bądź pozostałe dolegliwości związane z strachem albo obsesjami. Zdarza się też, że wcale nie jesteśmy osamotnieni w tego typu problemach bo jest mnóstwo osób, które będą miały trudności z takimi trudnościami. Najważniejsze jest odszukać sobie znajomych, z którymi będziemy mogli opowiedzieć o naszych codziennych wyzwaniach funkcjonowania w pracy albo w domu. Jednym z większych problemów będzie schizofrenia, ale na pewno w żadnym wypadku nie można się załamywać się w takiej sytuacji. Na pewno istotne są kontakty z bliskimi oraz jak najczęstsze rozmowy. W przykładzie takich niedogodności czasami całkowicie może być ograniczone nasze życie:

  • osobiste,
  • zawodowe.

Ważną funkcję będzie tu tymczasem odgrywać niezrozumienie społeczne.

Czy choroba dwubiegunowa zawsze jest poważnym schorzeniem?

Naturalnie w bardzo groźnych chorobach umysłowych zawsze mamy do czynienia z pewnym niezrozumieniem społecznym, tymczasem należałoby też zwrócić uwagę na dojrzałość kulturową populacji europejskich. Polska nie prezentuje się zbyt dobrze w tym kontekście, co zresztą pokazują statystyki. Całe szczęście będą one się rozwijały choć jeszcze mnóstwo jest do zmiany. Jeżeli na przykład musimy żyć w chorobie dwubiegunowej, to z pewnością powinniśmy całkiem inaczej patrzeć na nasze relacje zawodowe i osobiste. Na początku należy być szczerym ze wszystkimi ludźmi z naszego otoczenia. Koniecznie jasno powiedzieć o problemie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Atutem takiego stanowiska jest także to, że nie będziemy się w nieskończoność wtedy zastanawiali czy ktoś wie o naszej chorobie, bądź przeciwnie. Tak samo jest w schizofrenii.

Notoryczne wizyty u psychologa

Istotna w obydwu tych chorobach będzie na pewno terapia. Wypada regularnie chodzić do psychiatry oraz do psychologa, a również połączyć się z jakąś grupą wsparcia, gdzie będziesz bardzo często chodził na spotkania. Tam będą bardzo dokładnie analizowane nasze problemy i wyciągane wnioski. Dzięki temu można dostrzec postępy w zaakceptowaniu własnej choroby, co zawsze będzie się przekładać na lepsze funkcjonowanie społeczne. Jednym z bardzo przydatnych rozwiązań są także pomocne www strony, gdzie swoimi doświadczeniami dzielą się zarówno osoby chore, jak i specjaliści i przede wszystkim członkowie rodziny. Takie dobre zaplecze informacyjne umożliwia odszukać wspólne wątki w chorobie i w ten sposób bardziej się integrować.

Tekst został dodany przez administratora strony internetowej schizofrenia.